CM 2014: Columbia, în premieră în sferturile de finală

Echipa naţională a Columbiei s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia după victoria cu 2-0 (la pauză 1-0) din faţa Uruguay-ului.

Bucuria columbienilor după golul lui James Rodriguez. Foto: captură youtube.com

Articol de Titus Iordan, 29 Iunie 2014, 07:51

Echipa naţională a Columbiei a reuşit să elimine mult mai titrata selecţionată a Uruguay-ului în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia, după victoria cu scorul de 2-0 (la pauză 1-0).

Partida s-a defăşurat pe stadionul "Maracana" din Rio de Janeiro.

Eroul columbienilor a fost tânărul James Rodriguez, care a reuşit cele două goluri în minutele 28 şi 50, primul dintre ele în urma unei execuţii superbe.

O evoluţie care merită menţionată a avut şi portarul naţionalei Columbiei, David Ospina, care a "închis" poarta şi s-a remarcat la şuturile Cristian Rodriguez (minutul 64), Christian Stuani (minutul 74), Maxi Pereira (minutul 79) şi Edinson Cavani (minutul 84).

''Celeştii'' au resimţit, din plin, lipsa atacantului Luis Suarez, care a fost suspendat de FIFA după ce l-a muşcat de umăr pe italianul Giorgio Chiellini, în meciul Italia - Uruguay (0-1) din Grupa D.

Calificaţi în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, columbienii vor întâlni selecţionată ţării gazdă, Brazilia, care s-a calificat, cu mari emoţii după lovituile de departajare, în detrimentul naţionalei statului Chile.

Meciul Brazilia - Chile este programat pentru data de 4 iulie, la ora 23:00 (ora României) pe stadionul din la Fortaleza.

Astăzi se vor desfăşura alte două partide din optimi: Olanda - Mexic (la ora 19:00, ora României) pe stadionul din la Fortaleza şi Costa Rica - Grecia (la ora 23:00 ora României) la Recife.

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.