CM 2010: programul zilei a doua, 12 iunie

În ultimul meci al zilei a doua de la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud, Anglia a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată împotriva Statelor Unite ale Americii.

Steven Gerrard a marcat primul gol al Angliei la CM 2010. Foto: Mediafax.

Articol de Paul Poterași, Bogdan Mihai, 12 Iunie 2010, 12:10

Angliei și SUA au terminat sâmbătă seara la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru grupa C a Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud.

Meciul a avut loc pe stadionul Royal Bafokeng din Rustenburg.

Steven Gerrard a marcat primul gol al reprezentativei Anglei la Cupa Mondiala în minutul 4 al partidei.

În minutul 40, portarul Angliei, Robert Green, a scăpat mingea în poartă după un șut cu pământul al lui Clint Dempsey, permițându-le Statelor Unite ale Americii să obțină o remiză foarte prețioasă.

Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din centralul Carlos Simon (Brazilia); asistenţii Altemir Hausmann (Brazilia) şi Roberto Braatz (Brazilia), iar rezervă a fost Eddy Maillet (Seychelles).

Tot în Grupa C a Campionatului Mondial, mai este programat, duminică, de la ora 13.30, pe stadionul "Peter Mokaba" (Polokwane), meciul Algeria - Slovenia.

Vizionaţi aici clasamentul şi rezultatele grupei C.

Coreea de Sud, lider în grupa B

În grupa B, în primul meci al zilei, Coreea de Sud a învins Grecia, scor 2-0, într-o partidă în care atacantul grec al Stelei, Pantelis Kapetanos, a evoluat în ultimele 30 de minute.

Coreea de Sud a deschis scorul în minutul 7, prin fundaşul Lee Jung Soo.

În minutul 52, mijlocaşul Park Ji Sung a mărit avantajul pentru Coreea de Sud.

În cea de-a doua partidă din grupa B de la Campionatul Mondial din Africa de Sud, Argentina s-a impus cu scorul de 1-0 împotriva Nigeriei.

Argentina a deschis repede scorul în minutul 7, prin Gabriel Heinze.

Acesta a marcat printr-o lovitură de cap, după ce Juan Sebastian Veron a executat perfect un corner de pe partea dreaptă.

Vizionaţi aici clasamentul şi rezultatele grupei B.

Citeşte toate ştirile Campionatului Mondial aici.

Etichete : cm 2010 program
Turul virtual al stadioanelor de la CM pe Google Maps
Ştiinţă & Tehnologie 09 Iunie 2010, 13:23

Fiecare dintre cele zece stadioane poate fi explorat de la nivelul solului, atât în interior cât şi în afară.

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.