Cinci medalii pentru România la Cupa Mondială de haltere din Qatar

Delegația României a încheiat Cupa Mondială de haltere din Qatar cu un palmares format din cinci medalii.

Articol de Gabriel Bucur, 23 Decembrie 2018, 16:36

Sorina Hulpan și Elena Andrieș au cucerit medaliile României la Cupa Mondială de haltere organizată în Doha, Qatar.

Sorina Hulpan a câștigat, vineri, argintul la stilul smuls și bronzul la totalul olimpic, la categoria 64 de kilograme, în vreme ce, joi, Elena Ramona Andrieș și-a adjudecat medaliile de argint la aruncat, smuls și total, la categoria 49 de kilograme.

Totodată, sportivii „tricolori” au mai obținut șapte clasări pe locurile 4-6, iar la feminin echipa României a ocupat poziția a doua, pe națiuni, la general. „Sportivii noștri și-au validat participările la încă o competiție de calificare olimpică și au acumulat puncte importante pentru clasament”, a notat Federația Română de Haltere, într-un mesaj postat pe rețelele de socializare.

Cupa Mondială de haltere din Qatar s-a desfășurat în perioada 19-23 decembrie, iar rezultatele au fost criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020.

Sport 23 Decembrie 2018, 14:33

CFR Cluj încheie anul pe primul loc în Liga 1, la 6 puncte de FCSB

FCSB a pierdut șansa de a egala la puncte liderul clasamentului Ligii 1, CFR Cluj, după ce a fost învinsă pe teren propriu de...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.