CE Handbal: România a pierdut in fața Norvegiei cu 23-21

Romania a pierdut in fata Norvegiei cu 23-21 la debutul ei la Campioantul european de handbal feminin din Suedia.

Hanbalista Cristina Neagu în timpul unui meci. Foto: facebook.com/cristinaneagu.

Articol de Mugur Corpaci, 06 Decembrie 2016, 10:05

Echipa noastra nu a dezamagit, chiar daca o infringere ramine o infringere.

Frustrare este pina la urma cuvintul de ordine in tabara tricolora. In fata campioanei mondiale si europene, apararea si poarta nu au mers in prima repriza cind tricolorele ar fi putut face diferenta in favoarea lor.

Cristina Neagu nu a fost in apele ei, echipa se cauta inca, iar traseele vor veni cu siguranta in meciurile viitoare. Norvegia a negociat mai bine momentele importante ale confruntarii de aseara, avind o linie de 9 m stelara, cu 15 dintre cele 23 de goluri in cont. Nora Mork a fost MVP meciului, in timp ce Ungureanu a prins una din zilele slabe ale carierei. Cu 13-11 la pauza, nordicele au pierdut din turatie in repriza a 2-a cind in poarta noastra a intrat tinara Denisa Dedu, cu interventii sigure. Apararea a crescut in valoare, dar au existat momente complicate in atacul nostru.

Cu 5 goluri in fata in minutul 50, detinatoarele titului european au jucat economicos si, pe fondul revenirii noastre, finalul a fost pe muchie de cutit. Meciul fusese pierdut insa in prima repriza. 21-23 la ultima sirena, o infringere din care noua echipa a Romaniei are numai de invatat. De altfel dupa meci, selectionerul Ambros Martin a avut cuvinte de lauda la adresa fetelor si a promis o crestere in joc la infruntarea de maine seara cu Rusia, campioana olimpica. Spaniolul este un tehnician cu staif. A preluat Gyorul in vara lui 2012, iar in primavara urmatoarea transforma echipa in regina cluburilor europene.

In concluzie: Cristina Neagu este liderul echipei pe mai departe, insa accidentarile din toamna se vad in evolutia ei oscilanta. Buceschi isi cauta forma din primavara, Manea este inca departe de forma ei de virf. A surprins placut evolutia extremelor, mai ales pe drepta Laura Chiper, dar si pe stinga unde Iuganu a debutat promitator la prima reprezentativa.

Denisa Dedu in poarta este de acum o certitudine si paradele ei din repriza a 2-a a meciului cu Norvegia au ajutat echipa sa ramina in joc.

In celalalt meci al grupei, Rusia a invins Croatia cu 32-26. Trupa lui Trefilov nu este invincibila si sa speram ca Romania va demonstra din plin acest lucru miercuri seara de la ora 19.30 cind fetele noastre vor reveni pe parchetul de la Helsingborg Arena.

Tot ieri, s-a jucat in grupa C si am inregistrat cea mai mare surpriza a Europeanului. Cehia a invins pe Ungaria si ar putea sa trimita acasa echipa fostului antrenor al CSM-ului din Bucuresti Kim Rasmussen. De partea sa, Danemarca a trecut de Muntenegru in derbiul grupei, luindu-si revansa in fata formatiei care a lasat-o acasa pentru JO de la Rio de Janeiro.

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...