Pe scurt:
Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: Matinal Marţi, 20 Octombrie

Cele mai citite

Articole recente

Ştiri

Autor

Catrinel Oprişiu

3 Iulie 2014
Vizualizari: 1460
Comentează add

Miercuri seară au avut loc primele 8 întreceri pentru medalii, sportivii de la Clubul Municipal Brasov cucerind 5 titluri de campioni.

Campionatele Naţionale de înot ale României

catrinel-oprisiu

Campionatele Naţionale de înot ale României. Foto: Catrinel Oprişiu.

La piscina descoperita din cadrul Complexului naţional "Lia Manoliu" au inceput Campionatele Naţionale de înot ale României.

Tribunele au fost pline in sesiunea de seara, printre spectatori fiind prezenti Gabriela Szabo, Ministrul Tineretului si Sportului, Elisabeta Lipa, presedintele Clubului Sportiv Dinamo, primarul sectorului 2, Neculai Ontanu si presedintele de onoare al forului Viorel Paunescu, invitati speciali ai presedintelui Federatiei de specialitate, Camelia Potec.

Miercuri seară au avut loc primele 8 întreceri pentru medalii, sportivii de la Clubul Municipal Brasov cucerind 5 titluri de campioni.

Carina Macavei a urcat de doua ori pe cea mai inalta treapta a podiumului: a castigat proba de 100 m fluture, cu timpul de 1.03.32, si proba de 50 m spate cu 30.62.

Alex Coci, participant la JO de la Londra, s-a impus în proba de 100 m future, cu timpul de 53.55 iar Catalin Ungur a fost primul la 50 m spate, dupa ce a terminat cursa cu 26.41.

De asemenea echipa clubului brasovean s-a impus si la stafeta de 4 x200 m liber.

Rezultatele din prima zi a Campionatului National de inot 2014

FINALE OPEN

50 m spate femimin

1 MACAVEI CARINA BIANC MBV 00:30:62

2 MATYAS ANDREA DIN 00:31:10

3 DOSPIN STEFANIA ANDREEA CSB 00:31:28


50 m spate masculin

1 UNGUR CATALIN PAUL MBV 00:26:41

2 GLINTA ROBERT ANDREI CPT 00:26:53

3 COCI ALEXANDRU MBV 00:27:08


100 m fluture feminin

1 MACAVEI CARINA BIANCA MBV 01:03:32

2 ENE ALINA GRATIELA LBR 01:03:94

3 DOBRIN ALEXANDRA UPT 01:04:01

100 m fluture masculin

1 COCI ALEXANDRU MBV 00:53:55

2 RADU MARIUS 6147 1992 MTS 00:55:54

3 TRANDAFIR NORBERT 4149 1988 CSB 00:55:65


200 m bras feminin

1 IONASCU EDEEA ATANASIA SCB 02:40:28

2 ILIE FLORINA ALEXANDRA PET 02:43:15

3 BUZATU MARIANA STE 02:44:43


200 m bras masculin

1 ROMAN ANDREI CRISTIAN LBM 02:19:86

2 OANCEA GEORGE CRISTINEL PET 02:23:65

3 FODOR BOGDAN ALEXANDRU STE 02:24:81


4 X 200 m liber feminin

1 DINAMO (COZMA IONELA, ZBOIU NICOLETA ALEXANDRA, MORAR ADRIANA, CORINA

BENEA DANIELA) 08:46:97

2 STEAUA (NICOLAE CRISTINA,BUZATU MARIANA, PUCHIU ANDREEA, NICA STEFANIA MADALINA)09:05:06

3 STEAUA (MARINESCU MONICA GABRIELA, BOCAN BEATRICE, IVAN JASMINNE ANNE MARIE, CSENDES MARIA DOLORES) 09:13:53

4 X 200 m liber masculin

1 MBV (CRISTEA HORIA STEFAN,SABAU ALEXANDRU, COSTE ALIN COCI ALEXANDRU)07:48:21

2 CSO (DUICAN RADU, GRIGORE ANDREI TIBERIU, PANTAZI MADALIN ADRIAN, BRIA ALEXANDRU) 08:00:76

3 UPT (GHEORGHE STEFAN DANIEL, POPA GABRIEL FLORIAN, TATAR GHEORGHE CRISTIAN, PATRU VLADUT ALEXANDRU) 08:01:95

FINALE JUNIORI

50 m spate femimin

1 DOSPIN STEFANIA ANDREEA CSB 00:31:28

2 VERDES MARIA BIANCA CSW 00:32:85

3 POJAR REBECCA MARIA CMC 00:32:88

50m spate masculin

1 GLINTA ROBERT ANDREI CPT 00:26:53

2 GRIGORE ANDREI TIBERIU CSO 00:27:91

3 PETRESCU CRISTIAN PAUL SRT 00:28:66

100 m fluture feminin

1 SCHNEIDER KRISTINA MARIA CSW 01:05:05

2 PUCHIU ANDREEA STE 01:05:28


100 m fluture masculin

1 GRIGORE ANDREI TIBERIU CSO 00:57:01

2 BARBU GEORGE EDUARD CPT 00:57:34


200 m bras feminin

1 IONASCU EDEEA ATANASIA SCB 02:40:28

2 LISSOV DIANA SSV 02:44:80

3 GOGU DENISA ELENA STE 02:45:50

200 m bras masculin

1 ROMAN ANDREI CRISTIAN 8463 1996 LBM 02:19:86

2 BRIA ALEXANDRU 9194 1997 CSO 02:27:30

3 DINCA ANDREEAS 9613 1998 LER 02:28:24

4 X 200 m liber feminin

1 FJ1) MARINESCU,BOCAN,IVAN,CSENDES STE 09:13:53

2 FJ1) STOICA,RUSU,COTINGHIU,GADEA MTS 09:19:54

3 FJ2) KORPONAY,MUNTEAN,SMETAN,ORZAC SBM 09:24:47

4 X 200 m liber masculin

1 MJ1) DUICAN,GRIGORE,PANTAZI,BRIA CSO 08:00:76

2 MJ1) GOLOVCA,CHERESTES,ANGHEL,CUSMIR STE 08:10:85

3 MJ2) RUSEN,ALEXANDRESCU,ION,DINCA LER 08:25:68

Joi 3 iulie de la ora 18.00 sunt programate noi finale.


Etichete înotpiscinăLia ManoliuBraşov

Articole cu teme similare:

Recomandarile editorului:

X

Candidaţii la preşedinţia Comisiei Europene participã la o dezbatere Eurovision, la Parlamentul European - Video Live