Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Aur şi bronz la Campionatul European de judo

UPDATE: Corina Căprioriu a câştigat medalia de bronz pentru România la Campionatul European de judo de la Istanbul. Anterior Alina Dumitru obţinuse medalia de aur a categoriei 48 de kilograme.

Judoca Alina Dumitru a luat medalia de aur la Campionatul European. Foto: Reuters.

Articol de Paul Poteraşi, 21 Aprilie 2011, 17:44

Sportiva Alina Dumitru a câştigat, joi, medalia de aur a categoriei 48 de kilograme, la Campionatele Europene de judo de la Istanbul.

Ea a învins-o în finală pe Eva Csernoviczki, din Ungaria.

Alina Dumitru, campioana europeană en titre la categoria 48 de kilograme, a câştigat fără probleme grupa A, după două lupte, cu Marina Cerniak (Ucraina) şi Liudmila Bogdanova (Rusia).

În semifinale, Alina Dumitru a învins-o pe Laetitia Payet (Franţa).

Acesta este al şaptelea titlu european câştigat de Alina Dumitru.

--fb1Corina Căprioriu a câştigat medalia de bronz pentru România la categoria 57 de kilograme, după ce a învins-o pe campioana olimpică Gulia Quintavalle, din Italia.

Românca a ajuns să lupte pentru această medalie după ce a pierdut în semifinale în faţa austriecei Sabrina Filzmoser chiar pe ultimul atac.

România a mai fost reprezentată joi în cadrul Campionatului European de judo de la Istanbul de Carmen Bogdan, Andreea Cătună, Monica Ungureanu, Andreea Chiţu, Laszlo Szoke şi Dan Fîşie, însă aceştia au ratat şansa de a obţine o medalie.

Delegaţia României la CE de la Istanbul include 14 sportivi, şase fete şi opt băieţi.

După prima zi a CE de la Istanbul, vor mai intra în concurs doar băieţi: Adrian Merge şi Costel Dănculea (categoria 73 kg), Daniel Brata, Alexandru Nedelcu (categoria 100 kg), respectiv Dănuţ Simionescu şi Daniel Natea (categoria +100 kg).

Jocurile Olimpice: Team România a ajuns la 80 de sportivi
Sport 26 Aprilie 2024, 18:07

Ebru Bolat va reprezenta România în competiţia olimpică de sailing, care va aveaa loc la Marsilia.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Superliga de fotbal: Sepsi - FCSB 2-2
Sport 25 Aprilie 2024, 09:42

La Ovidiu, Farul mai face un pas mare spre consolidarea locului 2 în clasament după 3-1 cu Rapid.

Contracronometru Olimpic la RRA
Sport 24 Aprilie 2024, 22:25

O nouă ediție a emisiunii Contracronometru dedicată Jocurilor Olimpice de la Paris, cu detalii de la Ambasada Franței la...

EURO 2024: Olimpiu Moruțan ratează turneul final
Sport 24 Aprilie 2024, 18:22

Olimpiu Moruțan a jucat în 15 partide pentru România și a marcat un gol

CSM Constanța reușește eventul, la doi ani de la înființare
Sport 24 Aprilie 2024, 08:42

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a dominat acest sezon intern, atât în campionat, cât și în Cupă.