Articol de Ionuţ Dragu, 21 Noiembrie 2011, 10:33

Citiţi şi alte sinteze din 2011 din
Fotbal
HandbalFormula 1Gimnastică
TenisBoxRugbySinteza evenimentelor sportive din 2011

Atletul Marian Oprea s-a clasat pe locul 3 în finala probei de triplusalt a Campionatelor europene indoor de atletism de la Paris-Bercy. Foto: Arhivă Agerpres.

În 2011, atleţii români au obţinut primele rezultate notabile în prima reuniune a Campionatelor Europene de atletism indoor de la Paris-Bercy.

Aici, cea mai bună performanţă a fost obţinută de românul Marian Oprea, care a cucerit medalia de bronz la triplusalt, cu 17,62 m.

În proba de triplusalt recordul lumii a fost bătut de 2 ori, la 17,92 m, de noul campion european, francezul Teddy Tamgho, iar recordul competiţiei, de nu mai puţin de 6 ori.

De asemenea, la campionatelor Europene de atletism indoor de la Paris-Bercy, sportiva română Cristina Bujin a reuşit calificarea în finala probei de triplusalt, cu un rezultat peste baremul destul de înalt (14,10 m), impus de organizatori.

Cu 14,12 m, din a doua săritură, Cristina Bujin şi-a depăşit cu 26 cm cea mai bună performanţă a sezonului.

Tot la acest eveniment, alte reuşite notabile au venit prin săritoarea în lungime Cornelia Deiac şi prin Roxana Bârcă, la proba de 3.000 m.

Alte performanţe notabilă pentru atletismul românesc au venit de la Mondialele de Alergare Montană.

Desfăşurată pe o căldură sufocantă la Tirana, capitala Albaniei, cea de-a 27-a ediţie a Campionatului Mondial de Alergare Montană a adunat la start 300 de atlei montaniarzi de pe intreg mapamondul.

Echipa României de junioare a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului de premiere, în principal datorită comportării de excepţie a Denisei Dragomir, de la CS Muscelul Câmpulung, medaliată cu bronz la individual, dar şi prin aportul Alinei Dan de la CSS Zalău, clasată pe locul opt.

Echipa similară a băieţilor a ratat podiumul, ocupând locul patru.

În cursa seniorilor, unde au luat startul 131 de atleţi, mulţi fiind de culoare, reprezentanţi ai ţărilor africane care deţin supremaţia la această specialitate, Ionuţ Zinca de la CSU Craiova, a trecut al şaptelea linia de sosire, o performanţă unicat în atletismul tricolor.

O altă participare notrabilă a atleţilor români în competiţiile internaţionale s-a desfăşurat la Campionatele Mondiale de Atletism de la Daegu.

Aici, România a avut o nouă reprezentantă în finala unei probe la Campionatele Mondiale, după ce Bianca Perie a aruncat ciocanul puţin sub 70 de metri.

Considerat drept favorit la obţinerea unei medalii, Marian Oprea a dezamăgit în calificarile de la triplu salt ale Campionatului Mondial de la Daegu şi s-a clasat sub baremul de calificare în finală.

Usain Bolt în centrul atenţiei la Campionatul Mondial de la Daegu

Ştafeta Jamaicăi, formată din Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake şi Usain Bolt a stabilit un record mondial în proba de 4x100 metri.

Echipa din Jamaica s-a impus în finala Campionatelor Mondiale de la Daegu, cu timpul de 37 de secunde şi patru sutimi.

Vechiul record, de 37,10, era deţinut tot de ştafeta Jamaicăi şi fusese stabilit în finala Jocurilor Olimpice de la Beijing, din 2008.

Sprinterul jamaican Usain Bolt, după ce a fost descalificat din finala cursei de 100 metri pentru că a furat startul, nu a mai dezamăgit în finala de la 200 metri, unde s-a impus cu timpul de 19.40 secunde.

Deţinător al recordului mondial la 200 de metrii, cu 19,19 secunde, Usain Bolt a stabilit totodată şi cel mai bun rezultat al anului în cursa de 200 metri.

Noi şanse pentru medalii olimpice

Anul 2012 înseamnă încă o şansă pentru atletismul românesc să îşi treacă în cont medalii olimpice.

Potrivit Federaţiei Române de Atletism, în 2012, România va lua parte la Jocurile Olimpice de la Londra cu următorul lot: