Argentina și Germania se vor întâlni în sferturile CM 2010

Argentina a trecut de Mexic cu 3-1. În primul meci al zilei Germania a trecut de Anglia cu 4-1. În ambele partide unele decizii ale arbitrilor au fost contestate de jucători și banca tehnică.

Selecţionerul Argentinei, Diego Maradona. Foto: Reuters.

Articol de Ionuţ Dragu, 27 Iunie 2010, 15:49

Din ziua a șaptesprezecea a Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud Argentina și Germania acced în sferturile compeției.

În primul meci al zilei Germania a eliminat categoric Anglia cu 4-1.

Germania a deschis repede scorul în minutul 20 prin Miroslav Klose care a profitat de o greşeală din defensiva englezilor.

În minutul 32 jucătorul lui FC Koln Lukas Podolski a majorat diferenţa.

Anglia a dat semne că revine în joc prin reuşita lui Matthew Upson din minutul 37.

La doar câteva minute mai târziu Angliei i se anulează un gol după ce mingea a trecut de linia porţii după un şut care a lovit transversala porţii.

În repriza secundă Thomas Muller a înscris al treilea gol al Germaniei în minutul 67, ca numai trei minute mai târziu, în minutul 70 să stabilească scorul final al partidei.

Înaintea partidei comentatorii sportivi spuneau că acest meci este unul demn de o semifinală, dacă nu de o finală a competiţiei.

Rivalitatea istorică şi politică dintre cele două ţări, reamintită de presa sportivă, în special de cea britanică, a fost lăsată deoparte, ambele formaţii concentrându-se asupra meciului de la Bloemfontein.

Rivalitatea de pe teren a început în 1966, când Anglia câştiga singurul său titlu mondial pe teren propriu, după 4-2 în finala cu Germania, în urma prelungirilor şi a unui gol extrem de controversat reuşit de Geoff Hurst.

De atunci, Germania a câştigat cinci din cele 11 turnee finale la care a participat, în vreme ce Anglia are în palmares doar o semifinală la Coppa del Mondo (1990) şi una de campionat european (1996), ambele pierdute la loviturile de departajare în faţa Germaniei.

Cele două echipe nu s-au mai întâlnit la un turneu important de zece ani, dar fiecare cunoaşte valoarea celeilalte.

În echipa Angliei, jucătorul Carragher a revinit după suspendare şi ia luat locul lui Upson.

Rooney deşi recuperat după uşoara accidentare la gleznă, din cauza căreia a fost schimbat în repriza secundă a meciului cu Slovenia, nu a reuşit să înscrie împotriva Germaniei.

În echipa Germaniei de pe teren au lipsit fundaşul Jerome Boateng, accidentat şi atacantul de origine braziliană Cacau.

În schimb, pe teren a revenit vârful Miroslav Klose, care şi-a ispăşit etapa de suspendare la meciul cu Ghana.

În meciurile directe anterioare Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud Germania a învins Anglia cu 1-0 pe vechiul stadion Wembley, în 2000, şi a reuşit acelaşi lucru după şapte ani, pe noua arenă.

Ultimul duel direct s-a încheiat cu victoria englezilor, 2-1, în noiembrie 2008, la Berlin.

Anglia a învins Germania cu 1-0 la Euro 2000, dar ambele formaţii au părăsit competiţia încă din faza grupelor.

În alte meciuri, în 2001, Anglia surclasa Germania cu 5-1 la Munchen, după care s-a calificat la CM 2002. Germania, care s-a calificat în urma unui baraj, a jucat finala competiţiei, în vreme ce englezii au cedat două tururi mai devreme, în faţa Braziliei.

Argentina deschide scorul dintr-o poziție afară din joc

În ultimul meci al zilei Argentina a trecut de Mexic cu 3-1.

Deși aflat într-o poziție afară din joc golul lui Carlos Tevez de la Manchester City din minutul 26 este validat de arbitrul Roberto Rosetti.

Argentinienii au continat atacul la poarta mexicanilor iar în minutul 33 jucătorul lui Real Madrid Gonzalo Higuain a majorat diferența pentru Argentina la 2-0 în minutul 33.

După pauză Carlos Tevez a înscris cu un șut puternic din afara careului al treilea gol al Argentinei în minutul 52.

Mexicul prin Javier Hernandez avea să stabileasă scorul final al partidei în minutul 71.

Odată cu acest meci Mexicul a avut şansa revanşei în faţa Argentinei în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Africa de Sud, la patru ani după ce sud-americanii câştigau la CM din Germania printr-un gol de senzaţie al lui Maxi Rodriguez.

Mexicul a învins cu 2-0 vicecampioana mondială Franţa, în Africa de Sud, şi a terminat pe locul secund în grupă, chiar dacă a cedat în faţa Uruguayului (0-1), în ultimul meci.

Argentina a câştigat toate cele trei partide din grupele Campionatului Mondial de fotbal 2010.

Mexicanii nu s-au temut de vedeta Messi, coleg cu Marquez la Barcelona, cu atât mai mult cu cât decarul argentinian încă nu a marcat în Africa de Sud.

Un alt asepcat interesant al meciului dintre Argentina și Mexic a fost că la Campionatul Mondial din 1986, cei doi selecţioneri au evoluat ca jucători.

Dacă Maradona a cucerit trofeul cu echipa sa, Aguirre a fost eliminat în sferturile de finală, în meciul pierdut cu Germania.

Ultimele două partide dintre cele două formaţii, din 2007 şi 2008, s-au încheiat cu victorii ale Argentinei la diferenţă de trei goluri (3-0 şi 4-1).

Cele două formaţii s-au întâlnit de 25 de ori, mexicanii câştigând doar de patru ori.

Citeşte toate ştirile Campionatului Mondial de fotbal 2010 aici.

Vuvuzela, motiv de dispută între organizatori şi străini
Life & Style 13 Iunie 2010, 10:51

"Simbolul turneului final", cum a fost numită de către organizatori trompeta sud-africană ''vuvuzela", este criticată de...