Ascultă Radio Romania ActualităţiAscultă Live Acum: TEATRU NAŢIONAL RADIOFONIC Duminică, 11 Aprilie

Sorin Solomon

26 August 2014
Vizualizari: 826
Comentează add

Andreea Chițu a egalat cea mai bună performanță din istoria judo-ului românesc, medalia de argint cucerită în 1981, la Maastricht, de Constantin Nicolae.

Andreea Chițu, argint la mondialele de judo

sorin-solomon

Andreea Chiţu. Foto: Captură youtube.com.

Andreea Chițu a cucerit medalia de argint la campionatele mondiale de judo care se desfășoară la  Celiabinsk, Rusia.

În finala categoriei 52 kg, judoka română a pierdut în fața deţinătoarea titlului suprem de la CM 2013, de la Rio de Janeiro, kosovara Maglinda Kelmendi, care concurează sub culorile Federaţiei internaţionale de judo.

În finală, Kelmendi s-a impus cu două procedee reuşite, punctate cu waza-ari şi yuko, câştigând la puncte o luptă în care şi-a valorificat din plin experienţa competiţională la vârf, scrie Agerpres.

Sportiva română  își  asigurase medalia de argint la Mondialele de judo de la Celiabinsk (Rusia), după ce s-a calificat marţi în finala categoriei 52 kg, după o victorie prin ippon, în ultimul minut de luptă al semifinalei, în faţa braziliencei Erika Miranda.

Andreea Chițu a egalat astfel cea mai bunã performanță din istoria judo-ului românesc, medalia de argint cuceritã în 1981, la Maastricht, de Constantin Nicolae.

Etichete Andreea Chițujudocampionatele mondialeCeliabinskRusiaMaastrichtConstantin Nicolae