Adrian Stoian, singurul stranier care s-a remarcat în acest weekend

Ne desparte fix o lună de meciul România-Danemarca din preliminariile pentru Campionatul Mondial din Rusia 2018, iar stranierii încearcă să-l impresioneze pe Cristoph Daum.

Articol de Alex Țențu, 26 Februarie 2017, 22:31

Ne desparte fix o lună de meciul România-Danemarca din preliminariile pentru Campionatul Mondial din Rusia 2018, iar stranierii încearcă să-l impresioneze pe Cristoph Daum, pentru a fi convocați pentru partida de pe Cluj Arena.

În Italia, Adrian Stoian a reușit al treilea gol stagional pentru Crotone, poziția a 19-a în Serie A, în înfrângerea 1-2 în fața lui Cagliari. Chiricheș a privit de pe banca de rezerve înfrângerea suferită de Napoli acasă, 0-2 cu Atalanta, cu care gazdele rămân pe 3. Deși nu se află în circuitul naționalei, merită remarcat și faptul că Ștefan Radu a fost căpitan pentru Lazio, în victoria cu 1-0 în fața lui Udinese, grație căreia romanii au urcat pe 5.

În Spania, Alin Toșca a evoluat 75 de minute în derby-ul dintre Betis și FC Sevilla, câștigat de oaspeți cu scorul de 2-1. De asemenea, Florin Andone a fost introdus la pauză, în înfrângerea suferită de Deportivo La Coruna, cu 4-0, pe terenul lui Leganes. În clasament, Betis se află pe 15, iar Deportivo La Coruna pe 17.

În Belgia, Dorin Rotariu a jucat un sfert de oră pentru Club Brugge, în victoria cu 5-0 împotriva lui Zulte Waregem. Răzvan Marin, în 85 de minute, nu a avut realizări pentru Standard Liege, în egalul 2-2 contra lui Mechelen, și rămâne pe 9, cu șanse mici de a prinde play-off-ul. Nicio realizare nici pentru Chipciu și Stanciu, în Anderlecht-Genk 2-0. Chipciu a fost titular, însă a fost înlocuit după 64 de minute, în timp ce Stanciu a bifat doar ultimele cinci minute ale jocului, iar Anderlecht se află în fruntea clasamentului, la egalitate de puncte, 58, cu Club Brugge.

În liga secundă din Anglia, Adi Popa a fost din nou rezervă neutilizată pentru Reading, în insuccesul cu 0-3 la Brighton. Până acum, în șase meciuri în care a făcut parte din lotul formației clasate pe 5 în Championship, Popa a evoluat doar 39 de minute în total.

În Turcia, locul 11, Bursaspor, cu Bogdan Stancu integralist, a pierdut cu 4-0 contra lui Kasimpașa, iar Karabukspor, cu Valerică Găman și Iasmin Latovlevici integraliști, și cu Cristi Tănase 80 de minute și Paul Papp doar 4, s-a impus cu 1-0 împotriva lui Genclerbirligi, iar echipa românilor a urcat pe poziția a opta.

Iar în Buglaria, Ludogoreț a ajuns la 12 puncte avans în fruntea clasamentului, după 4-0 cu Vereya. Cosmin Moți a fost integralist, în timp ce Claudiu Keșeru a evoluat doar în ultimele 30 de minute.

Xavi continuă cu Barca
Sport 25 Aprilie 2024, 19:45

Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez: "În ianuarie, mă gândeam că ar fi mai bine să plec, dar acum văd lucrurile altfel".

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...