Accident la cursa din Indianapolis de 500 de mile

Maşina pilotului englez, Mike Conway s-a ciocnit de cea a americanului Ryan Hunter, la o viteză de 300 km/oră, Cei doi au fost răniţi uşor.

Pilotul englez Mike Conway s-a ciocnit cu americanul Ryan Hunter. Foto: Reuters.

Articol de Ioana Dogaru, 31 Mai 2010, 20:39

Ediţia a 94-a a cursei de 500 de mile din Indianapolis a fost marcată de un accident grav: maşina pilotului englez, Mike Conway s-a ciocnit de cea a americanului Ryan Hunter, la o viteză de 300 km/oră, informează Reuters.

Accidentul a avut loc în ultimul tur al cursei.

Mike Conway s-a accidentat uşor la piciorul drept, iar Ryan Hunter s-a ales cu degetul mare rupt.

Cursa a fost câştigată de scoţianul Dario Franchitti, care câştigă această cursă pentru a doua oară în cariera sa.

Dario Franchitti a fost cronometrat în cele 200 de tururi de pistă cu timpul de 3 h 05 min 37 sec 131/1000, având o medie orară de 260,107 km.

Pe locul doi s-a clasat englezul Dan Wheldon, iar pe locul trei s-a situat americanul Marco Andretti.

România visează la Formula 1
Matinal 16 Martie 2010, 09:53

Anul acesta ne putem mândri cu construcţia unei maşini autohtone asemănătoare celor din Formula 1.

Formula 1: Sebastian Vettel câştigă în Emirate
Sport 01 Noiembrie 2009, 19:11

Cursa care a inaugurat noul circuit a marcat sfârşitul acestui sezon de Formula 1.

Naţionala de polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Sport 29 Martie 2024, 16:22

A doua adversară va fi SUA pe 30 iulie.

Simona Halep nu va juca la Stuttgart
Sport 29 Martie 2024, 13:29

Jucătoarea română nu este pe lista sportivelorle care au fost invitate la turneul din Germania.

Start în play-off-ul Ligii a doua la fotbal
Sport 28 Martie 2024, 22:14

În Liga a doua de fotbal a debutat faza play-off. La Hunedoara, Corvinul și Gloria Buzău au terminat la egalitate 1-1.

Contracronometru de Joi – Ciprian Marica:”Aș fi preferat Islanda”
Sport 28 Martie 2024, 21:59

Ediția a 8-a a emisiunii Contracronometru, de joi 28 martie, dedicată ca de obicei participării României la Turneul Final de...

Cupa României la handbal masculin, meciuri tari în sferturi
Sport 28 Martie 2024, 17:25

La sediul Federației Române de Handbal s-au stabilit meciurile din Sferturile Cupei României la masculin.

Sport, natură, aventură! Peste 800 de participanți așteptați la linia de start a Crosului USAMV
Sport 28 Martie 2024, 14:21

Copii, elevi, studenți și alergători de cursă lungă, sunt așteptați să ia startul la cea de-a treia ediție a Crosului...