3 medalii pentru gimnastica feminină la CE Glasgow

Avem aur, argint și bronz după finalele pe aparate din întrecerea de gimnastică a fetelor la Campionatele Europene de la Glasgow.

Articol de Bogdan Predescu, 05 August 2018, 22:02

Cele mai valoroase medalii îi aparțin Denisei Golgotă, deși ele reprezintă doar argint și bronz, dar vin în întrecerea senioarelor acolo unde avem nevoie mare de rezultate cat mai bune.

Denisa Golgotă a intrat cu o presiune imensă pe umeri în finalele de astăzi, fiind ultima speranță pentru prezențe pe podium pentru senioare. A luat mai întâi medalia de bronz la sărituri cu o notă de 14.166, după Boglarka Devai (Ungaria - 14.349) și Angelina Melnikova (Rusia - 14.233).

După care a cucerit argintul la sol în ultima finală a zilei cu punctajul de 13.600, fiind depășită doar de franțuzoaica Melanie De Jesus, cea care a evoluat ultima și a obținut un punctaj de 13.766.

Vești excelente și din concursul junioarelor acolo unde Ioana Stanciulescu a cucerit aurul la sol cu o performanță de 13.433, într-o finală în care Antonia Duță a fost pe locul 3 cu același punctaj cu britanica Morgan Amelie, însă cu o dificultate mai mică la exercițiu ceea ce a scos-o de pe podium.

De săptămâna viitoare laGlasgow ajung băieții pentru concursul care începe de joi 9 august.

Patru românce aflate pe tabloul principal la Montreal (WTA)
Sport 04 August 2018, 10:19

Patru românce aflate pe tabloul principal la Montreal (WTA) şi două în calificări.

Craiova și FC Botoșani deschid runda a treia din Liga 1
Sport 03 August 2018, 15:34

După ce în etapa anterioară am avut parte de 5 egaluri în 7 jocuri, antrenorii sunt așteptați să fie mai curajoși.

Dinamo câștigă la un gol prima manșă cu Skjern
Sport 23 Aprilie 2024, 22:34

Victorie grea pentru campioana României la handbal masculin Dinamo București, în prima manșă din sferturile de finală ale...